ALBÁNIA – SHQIPËRIA
A “sasok földje”, a Balkán-félsziget legtitokzatosabb országa. Mediterrán éghajlat és vendégszerető emberek, ínycsiklandó hagyományos ételek, vadregényes tájak, hosszú tengerpartok, fantasztikus látnivalók és történelmi örökség vár mindenkit. Albánia gyakorlatilag átmenet a kelet és a nyugat között, megfűszerezve ezt gyönyörű természeti látnivalókkal: vannak magas hegyeik (Albánia Európa második legmagasabban fekvő országa), két tengerük (az Adria és a Jón-tenger), számos tavuk, barlangok, vízesések, gazdag növény- és állatvilág. Épített látnivalóik: ókori romok és mintegy 60 vár, valamint három világörökségi helyszín.
Ingatlanvásárlás Albániában: Miért éri meg és milyen lehetőségek vannak
Az ingatlanvásárlás Albániában egyre népszerűbbé válik, és nem véletlenül. Az ország gyönyörű tájai, barátságos lakói, valamint a folyamatosan fejlődő ingatlanpiac vonzóvá teszik mind a befektetők, mind pedig azok számára, akik egy második otthont keresnek. Az ingatlanárak még mindig jóval alacsonyabbak, mint a szomszédos Görögországban vagy Montenegróban, így Albánia kiváló lehetőséget nyújt azok számára, akik tengerparti ingatlanra vágynak, de nem szeretnének vagyonokat költeni. Az országban található tengerparti városok, mint például Saranda és Vlora, Európa egyik legérintetlenebb partjait kínálják. Az albániai ingatlanvásárlás előnyei közé tartozik a viszonylag alacsony adózás, a könnyű hozzáférés az Adriai-tengerhez, valamint a kedvező klíma. Albániában az ingatlanadó alacsonyabb, mint a legtöbb európai országban, ami hosszú távon is előnyös lehet. Az albán kultúra és életstílus is vonzó lehet sokak számára. Az emberek barátságosak, a helyi konyha kiváló, és az ország történelmi és természeti látványosságai is lenyűgözőek. Az ingatlanvásárlás Albániában lehetőséget ad arra, hogy egy gyönyörű, még felfedezetlen országban éljen vagy nyaraljon.
Az albániai ingatlanpiacon gyakran nem áll rendelkezésre részletes információ az ingatlanok előéletéről, állapotáról, vagy bármilyen jogi akadályról, amely befolyásolhatja a vásárlást. Ennek következtében az ingatlanvásárlók gyakran kénytelenek saját maguk végezni a piackutatást, ami idő- és erőforrás-igényes lehet. Az ingatlanok ára gyakran alku tárgya, és sok esetben lehetőség van az ár csökkentésére. De az alku is időigényes lehet, ezért érdemes helyi szakértő segítségét kikérni, hogy biztosan a legjobb árat kapja. Az ügyintézés, a jogi dokumentumok és az ingatlanvásárlással kapcsolatos szerződések általában csak albán nyelven érhetők el. Ez jelentős akadály lehet, ha nem beszéli a nyelvet, és nem rendelkezik megbízható helyi segítséggel.
Ha szívesen élne vagy nyaralna ebben a csodálatos országban, és ingatlanvásárláson gondolkodik, de a buktatókat, nehézségeket is szeretné elkerülni, akkor bízzon meg bennünket ügye intézésével. Megbízható, a témában nagy tapasztalattal rendelkező albániai partnerünk, az ottani viszonyok alapos ismeretében segít a kiválasztott ingatlan megvásárlásában, tolmácsolásban, alkuvásban, az adásvétel lebonyolításában és esetleg üzemeltetésben is (ha befektetési céllal veszi az ingatlant).
A lentebb található hirdetési oldalakat böngészve keresheti meg az elképzelésének leginkább megfelelő ingatlant. Természetesen más ingatlanos oldalakon is kereshet és kiválaszthat több olyan ingatlant, melyet szeretne a helyszínen megnézni. Ha sikerült egy vagy több megfelelő ingatlant találnia, akkor küldje el ezek linkjét e-mail címünkre: iku@ikudom.hu. Ezután összehozzuk önt albániai partnerünkkel a részletek megbeszélése, az ingatlan(ok) megtekintése, és ha minden rendben, megvásárlása céljából.
Ingatlanvásárlás és ügyintézés során az alábbi főbb költségekre számíthat:
- Az ingatlan vételárán túl 10-15 %-os illetékre, amely az ingatlan értékétől függ.
- Az ügyvédi díjak általában a vételár 1-2 %-át teszik ki, ami tartalmazza az összes szükséges jogi dokumentáció előkészítését, valamint az ingatlan nyilvántartásba vételét.
- Ha ingatlanirodák által kínált ingatlanok közül választ, akkor részükre 2-3 % jutalékot kell fizetni.
- Albániai partnerünk napidíj alapján dolgozik, amit a megrendelőnek ott kell kifizetnie készpénzben, a ráfordított idő és költségek alapján, akkor is, ha nem valósul meg semmilyen adásvétel.
- A mi részünkről ez a szolgáltatás ingyenes, tehát önnek nem kell fizetnie nekünk semmit. Sőt, mi adunk egy különleges ajándékot önnek, amennyiben segítségünkkel vesz egy ingatlant Albániában! Írja meg, ha a kiszemelt ingatlan már a nevén van, és kap tőlünk egy elegáns fém kulcstartót. És mitől különleges? Kattintson ide és megtudja!
Az egyik legnagyobb albániai ingatlanportál, ahol lakások, házak és kereskedelmi ingatlanok széles választéka található. https://www.indomio.al/en
Ez egy népszerű apróhirdetési oldal, ahol különböző kategóriákban találhat ingatlanokat. https://www.merrjep.al/
Ismerjük meg Albániát!
![](https://ikudom.hu/wp-content/uploads/2025/01/albanzaszlo.jpg)
Adatok
- Főváros: Tirana
- Hivatalos nyelv: albán
- Terület: 28 748 km²
- Népesség: 2 811 655 fő
- Népsűrűség: 98 fő/km²
- Pénznem: albán lek
- Radio Tirana 3
Az albán ember
Az albánok története és nyelvük kialakulása meglehetősen titokzatos. Az albánok az illírektől származtatják magukat. Az albán Európa legősibb nyelve, az indoeurópai nyelvcsalád önálló ágának egyetlen képviselője. Az emberek segítőkészek, ha nyelvi akadályok vannak, jelekkel magyaráznak, vagy kézen fogva vezetnek el valakihez, aki tudja, hogyan kell segíteni.
Az albán ember alapelve, hogy van jó ember, és van nem jó ember, az összes többi mellékes. Az albánok nagyon vendégszeretőek, hagyományaikból fakadóan van egy olyan „törvényük", hogy „A ház elsősorban Istené, másodsorban a vendégé, és csak azután a házigazdáé", így a vendégjog által a vendég teljes biztonságban érezheti magát. Az adott szó értéke, a „besa" szintén egy fontos alapelv, ami a társadalmat működteti. Az albánok nagyon család- és gyermekközpontúak, az idősek tisztelete és a róluk való gondoskodás szintén fontos alappillére a társadalomnak.
Az albán ember nagyon közösségi, szeret társaságban lenni. A férfiak a köztereken vagy kávézókban gyűlnek össze, és sakkoznak, dominóznak, esetleg kártyáznak. A dominót másképp játsszák, mint mi. Hogy a játék ne legyen olyan könnyű, a dominók megkeverése után kettőt kivesznek, az a két dominó abban a partiban nem játszik, és természetesen egyik játékos sem tudja a játszma elején, hogy melyik az a kettő.
Az albán konyha
Konyhájuk a balkáni, a török és a mediterrán konyha sajátos ötvözete. Zöldségeik, gyümölcseik nagyon ízletesek, rengeteg salátát és gyümölcsöt fogyasztanak. A kukoricakenyér és a sajt sem hiányozhat soha az asztalról. Az albánokra egyébként jellemző, hogy az ételeket nem porciózzák, hanem mindent az asztal közepére tesznek, és mindenki annyit vesz, amennyit szeretne. Az ételek egy részét cserépedényben (római tál) készítik.
Receptek
![](https://ikudom.hu/wp-content/uploads/2025/01/rakottpadlizsan.jpg)
Paprika és padlizsán rakott
Hozzávalók:
1 kg zöldpaprika, 1 kg padlizsán, 1 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, oregánó, 1 csokor friss petrezselyem, bazsalikom, őrölt bors, olívaolaj, napraforgóolaj, fél liter paradicsomszósz, fél liter tej, 4 dkg liszt, 4 dkg vaj, 1 tojás
Elkészítés:
A paprikát és a padlizsánt vágjuk csíkokra. Tegyük egy tepsibe és szórjuk meg sóval, szárított oregánóval, öntsünk rá kevés napraforgóolajat és 180 fokos sütőben süssük 10 percig. Míg a zöldségek sülnek, egy serpenyőbe tegyünk kevés olívaolajat és a felaprított hagymákat. Mikor aranyszínűre pirultak tegyük hozzá a paradicsomszószt, a bazsalikomot és a petrezselymet és 20 percig főzzük. Vegyük ki a sütőből a zöldségeket, és öntsük a tetejére a paradicsomszószt. Készítsünk besamel mártást: egy serpenyőben olvasszuk fel a vajat, tegyük hozzá a lisztet és pirítsuk aranyszínűre. Adjuk hozzá a tejet, és addig főzzük kevergetve, amíg besűrűsödik. Mikor a mártás sűrű, adjuk hozzá a tojást, kevergessük kicsit, majd vegyük le a tűzről. Öntsük a besamel mártást a zöldséges tál tetejére, és 180 fokos sütőben süssük 20 percig.
![](https://ikudom.hu/wp-content/uploads/2025/01/trilece1.jpg)
Háromtejes sütemény
Hozzávalók:
Tészta: 6 db tojás, 10 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 20 dkg liszt, 1 csomag sütőpor
Tejkrém: 2 dl tej, 2 dl tejszín, 20 dkg sűrített tej
Karamell: 20 dkg cukor, 2 evőkanál víz, 2,5 dkg vaj, 2 dl tejszín
Elkészítés:
A piskótához a tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéket egy keverőtálba tesszük, és habverővel jó keményre verjük. Hozzáadjuk a tojássárgákat is, tovább verjük, majd a cukrot és a vaníliás cukrot is hozzáöntve tovább habosítjuk. A sütőporral elkevert lisztet beleszitáljuk, és óvatosan összeforgatjuk, majd egy sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, elsimítjuk, és 180 fokos sütőbe téve kb. 25 perc alatt megsütjük. A tejes keverékhez a tejet, a tejszínt és a sűrített tejet egy edénybe öntjük, és kevergetve felmelegítjük, mielőtt felforrna, egy merőkanállal egyenletesen a piskótára locsoljuk, hagyjuk kihűlni. A karamellhez a cukrot 2 evőkanál vízzel egy serpenyőbe tesszük, kevergetve felolvasztjuk, majd amikor szép aranybarna színe van, hozzáadjuk a vajat, ha ez felolvadt, akkor a tejszínt is, és addig keverjük még a tűzön, amíg újraolvad a hideg tejszíntől összeugrott karamell. A tűzről levéve 4-5 percet kevergetve hűtjük, majd meglocsoljuk vele a süteményt, és egyenletesen elsimítjuk. Tálalás előtt érdemes néhány órát hűteni.